Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay, mat. familie.pl @ Tablica motywacyjna dla dziecka
Dzieci nie mają poczucia czasu, inaczej widzą rzeczywistość, często nie potrafią zrozumieć swojego zachowania ani wykonywanych czynności. Tablica motywacyjna ma służyć usystematyzowaniu właściwych działań malucha. Polega ona na codziennym ocenianiu zachowania dziecka i przyznawaniu mu punktów za właściwe wypełnianie swoich obowiązków.
Jak powinna wyglądać tablica motywacyjna dla dziecka?
Tablica motywacyjna polecana jest dla dzieci w wieku 3-8 lat. Takie maluchy mają jeszcze niewiele obowiązków, które powinny wypełniać lub uczyć się ich, więc łatwo jest je zawrzeć na tablicy. Do podstawowych obowiązków dziecka należy m. in. mycie zębów, samodzielne ubieranie się czy sprzątanie zabawek. W przypadku złego zachowania malucha na tablicy umieszcza się również to zachowanie, np. bicie kolegów czy sikanie w majtki i jeśli dziecko uniknie zrobienia którejś z tych rzeczy dostaje uśmiechniętą buźkę na tablicy. Za złe zachowanie przyznawane są smutne minki, a za dobre uśmiechnięte. Można też zastosować inne obrazki takie jak kwiatki czy słoneczka, a dla starszych dzieci użyć nawet precyzyjniejszych określeń np. skali ocen od 1 do 5 jak w szkole. Na tablicy można również zapisać umiejętności do zdobycia takie jak liczenie do 10, zawiązywanie sznurówek czy mówienie „Dziękuję”.
Tablica motywacyjna dla dziecka - ocena i nagroda
Wszystkie zachowania dziecka umieszczone na tablicy są oceniane. Przyznawane minki liczymy pod koniec każdego dnia i te które przeważają wpisujemy jako ocenę z danego dnia. Tak robimy przez cały tydzień. Na koniec tygodnia zliczamy wszystkie oceny z każdego dnia i wyliczamy średnią z całego tygodnia. Jeśli wyszła ocena pozytywna to dziecko dostaje nagrodę, np. wyjście do kina, teatru, na lody. Może to być też jakiś przedmiot, zabawka, które chciało dostać, ale lepiej żeby nagradzać dziecko ciekawie spędzanym czasem wspólnie z rodzicami niż przedmiotami.
Obrazkowy system oceny i wynagradzania ma pomóc dziecku zrozumieć ścieżkę postępu i motywować do dalszej pracy. Gdy ocena dziecka z całego tygodnia jest negatywna to nie dostaje ono żadnego prezentu. Karą jest brak nagrody.
Tablica motywacyjna dla dziecka - plusy i minusy
System motywacyjny w postaci zobrazowanych na tablicy działań i ocen za nie oraz nagrody za dobre zachowanie pozwala dziecku kształtować swoje zachowanie dla samej zabawy ze zdobywania odznaczeń i otrzymania za to nagrody. Konkretna nagroda za dobre zachowanie też lepiej motywuje dziecko niż tłumaczenie dlaczego tak powinno się zachowywać, a tak nie wolno. Dzięki temu wielu rodziców już po kilku tygodniach od wprowadzenia takiego systemu oceny dziecka zauważa poprawę ich zachowania i wyeliminowanie niewłaściwych reakcji malucha takich jak bunt, histeria czy agresja.
Jednak mimo tych pochlebnych wniosków tablice motywacyjne wzbudzają również nieprzychylne opinie. Sprzeczne uczucia wzbudza fakt motywowania dziecka do właściwego zachowania w zamian za nagrodę. Można mieć wątpliwości czy uczenie dziecka że wszystko w życiu warto robić dla nagrody jest najlepszym pomysłem. Może z tego wyniknąć taka sytuacja, że dziecko tylko otrzymując nagrody będzie w stanie właściwie się zachowywać, a gdy ich nie otrzyma straci motywację do dobrego zachowania.
Tablica motywacyjna dla dziecka – właściwe jej wykorzystanie
Musimy zatem pamiętać, żeby nie opierać całego wychowania dziecka na systemie przyznawania punktów na tablicy oraz nagradzaniu dziecka tylko na podstawie tych punktów. Rodzina to dużo bardziej skomplikowany system opierający się na wzajemnej miłości, wyrozumiałości i empatii. Pamiętajmy, żeby dziecko uczyć również zrozumienia innych i pomocy oraz wdzięczności bez upominania się o nagrodę i dodatkowe punkty. Nie można opierać całej domowej dyscypliny na punktach, bo dziecko nie będzie nam chciało pomóc w poskładaniu prania czy podaniu łyżki bez przyznania za te czynności odpowiedniej buźki na tablicy.
Tablica motywacyjna powinna zatem nam służyć głównie w przypadku, gdy mamy określony problem behawioralny u dziecka i nie potrafimy w inny sposób poradzić sobie z jego zlikwidowaniem. Gdy dziecko często wpada w histerię, używa brzydkich słów lub jest agresywne wobec rodziców czy kolegów z przedszkola warto wtedy zastosować system motywacyjny w postaci tablicy. Nagrody mogą być rzeczowe takie jak nowa zabawka czy pyszny batonik, ale lepiej żeby były one dla dziecka możliwością spędzenia dobrze czasu z rodziną czy rówieśnikami. Dlatego lepszy od kolejnego samochodziku czy klocków będzie piknik, wycieczka rowerowa czy wyjście na plac zabaw lub do Zoo. Jest to ciekawy sposób na spędzenie czasu z dzieckiem i dodatkowo uczy go właściwych zachowań poprzez obserwowanie innych osób, kontakt z ludźmi i przyrodą.
Pobierz tablicę motywacyjną dla swojego dziecka:
Aby pobrać tablicę motywacyjną kliknij obrazek lub poniższy link:
Tablica motywacyjna do druku>>
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Dziecko niegrzeczne czy „w emocjach”? Twój wybór! - PORADY PSYCHOLOGA>>
Histeryczne dziecko – PORADY PSYCHOLOGA DZIECIĘCEGO>>
Sprzeciwy z których powinniśmy być dumni – PORADY OJCA>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
213.25.*.* 2017.09.23 09:30
wydrukowałam, synkowi się bardzo podoba:)
89.67.*.* 2017.09.19 12:13
popieram dobry pomysl , u Nas tez zaczyna wchodzic w zycie TABLICA !
94.254.*.* 2017.07.24 16:10
Nie wolno nagradzać (ani karać) dzieci. To demotywuje. Przekupstwo w wychowaniu nigdy nie wychodzi na dobre. Zły pomysł! Należy go poprawić. Mgr. Pedagog.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.